Głowa Niobe
Dziś opowiemy o obiekcie, który jest znany każdemu, kto odwiedza Pałac Radziwiłłów w Nieborowie....antyczna głowa Niobe, stojąca w centralnym miejscu Sieni Głównej.
Niobe - mitologiczna postać, nieszczęśliwa matka siedmiu synów i tyluż córek, która z rozpaczy po ich śmierci skamieniała.
Nieborowską głowę wykuł w marmurze rzymski rzeźbiarz na wzór greckiego oryginału z IV wieku p.n.e. Jest to jedna z najlepszych replik greckich, której nie dorównują inne starożytne kopie przechowywane dziś w Rzymie, Florencji, Oxfordzie, Broklesby i Dreźnie.
Ta słynna rzeźba dostała się z Rzymu przez Anglię do Petersburga. Jako dar Katarzyny II dla księżnej Heleny Radziwiłłowej, dokonany z pewnością przed śmiercią carycy, głowa Niobe w 1802 r. została przetransportowana statkiem z Petersburga do Gdańska.
Twarz Niobe, która tak urzekła Gałczyńskiego, jest w pełni zachowana, choć wydaje się, że pierwotnie była popękana, a szczeliny potem tylko „zaszpachlowano” gipsem. Zatem niewątpliwie antyczny oryginał poddano w XVIII w. typowym wówczas zabiegom konserwatorskim. Wówczas dodano także do antycznej głowy popiersie i postument.
W kwietniu 2005 r., na terenie Willi Kwintyliuszy (Villa dei Quintilli), czyli w dzisiejszym parku archeologicznym rozciągającym się pomiędzy dwiema słynnymi drogami wychodzącymi z Rzymu na południe: via Appia Antica i via Appia Nuova, dokonano spektakularnego odkrycia dwumetrowego posągu Niobe, pozbawionego głowy.
W 2006 r. przewieziono z Nieborowa do Rzymu gipsowy odlew głowy. Okazało się, że proporcje obu części rzeźby oraz ruch głowy i korpusu Niobe zdają się do siebie pasować, porównywalne są także styl i wysoka jakość artystyczna obu tych elementów.
To niedawne odkrycie posągu Niobe w Rzymie, do którego nieborowska głowa zdaje się przynależeć, przypomina nam, jakie arcydzieło kryje się w Sieni Głównej Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie.